Az ételek és italok pH-értéke
Ételeink pH-értéke lehet semleges, lúgos vagy savas. Ezzel a kérdéssel, ha foglalkozunk, ha nem, ott vannak mindennapjainkban, minden étkezésünkben. Érdemes rá figyelmet fordítani, hiszen napjában többször is étkezünk. Folyadékpótlásra pedig egyre több mesterségesebbnél mesterségesebb folyadékokat fogyasztunk.
Lehet ugyan egy gyümölcs íze savanyú, de lúgosító hatású. A mai kor emberére az elsavasodás jellemző. Ez azt jelenti egészségügyi szempontból, hogy a kórokozóknak biztosít táptalajt.
Mi is az eddig főként csak reklámokból ismert pH-érték? Egy adott anyagban a kémhatás a savaktól, illetve lúgoktól függ. Ezt fejezzük ki tulajdonképpen pH-értékben. Ez a jelen lévő hidrogén-ion koncentrációt jelzi, melyet 0-14-ig mérhetünk. Ha valaminek a pH-értéke 0 és 7 közé esik, akkor az az élelmiszer savas. Ha 7,1 és 14 között van, akkor lúgos kémhatásról beszélhetünk. Semlegesről pedig akkor, ha a pH-érték 7. A gyakorlatban, a mindennapi életből vett példával is szemléltetve ilyen pH semleges a desztillált víz. A felosztás ismerős lehet a testápolók és szappanok reklámjaiból.
Ahogyan a természet, szervezetünk is igyekszik megtartani az egyensúlyt, ebben az esetben a sav-bázis egyensúlyra gondolunk. Idegen, illetve szakszóval: a homeosztázist. Ez az egyensúlyi állapot biztosítja a feltételeket testünk zavartalan működéséhez. Hogy még érthetőbb legyen, ilyen például az állandó testhőmérséklet. Különböző testrészeinken eltérő a pH-érték. Ez ugyan kis mértékben változhat, s még a normális keretek között maradhat, ám csak kis tartományban változhat károsodás nélkül. Például az emberi vér 7,38-7,42 pH-értékű. Láthatjuk, hogy az ingadozás megengedett sávja csupán 0,04, így károsodás nélküli változásról beszélhetünk még. Megállapíthatjuk azt is, hogy vérünk normális pH-értékének keretén belül enyhén ugyan, de lúgos.
Elég sok orvos gondolja úgy, hogy a betegségek fő kiváltó oka az elsavasodás. Így gondolja ezt Dr. Robert O. Young biokémikus és mikrobiológus is. A mai kor társadalmának emberére a savasodás jellemző, mely a megváltozott életmódból kifolyólag adódik. Érdemes tehát ételeink és italaink pH-értékét ellenőrizni, ha megelőzni szeretnénk szervezetünkben az egyensúly felborulását, a betegségek kialakulását. Mindig könnyebb a megelőzés, mint már a meglévő bajt orvosolni.